środa, 20 grudnia 2023

Z cyklu: "Artpodróże małe i duże" - ARKADIA , Muzeum Narodowe w Warszawie

 Arkadia – fikcyjna kraina, uważana przez poetów za krainę wiecznego szczęścia – ziemski raj, symbol wyidealizowanej krainy spokoju, ładu, sielankowej, wiecznej szczęśliwości i beztroski.


Bardzo ciekawy pomysł na wystawę, nie bazujący tylko na bezpośrednim odwołaniu do Arkadii, ale także interpretacji szczęścia, sielanki, błogości przez wieki. Różne interpretacje ogrodów, magicznych stworzeń, odwołań do mitologii i baśni, ale także po prostu do wypoczynku i relaksu. Miejsca bez zmartwieni stresów. Od obrazów raju i map nieistniejacych miejsc, po hipisowskie komuny i swiat postapokaliptyczny.Jak czytamy na stronach Muzeum Narodowego:

„Na ekspozycji będzie można podziwiać dzieła sztuki od wczesnego renesansu do współczesności: obrazy, rzeźby, rysunki i ryciny, fotografie, a także znakomite przykłady rzemiosła artystycznego (tapiserie, ceramikę, kostiumy). Zaprezentujemy przede wszystkim obiekty ze zbiorów MNW, ale także obrazy z innych kolekcji polskich (m.in. z Muzeum Łazienek Królewskich, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu) oraz muzeów zagranicznych (m.in. Musée du Louvre, Musée d'Orsay w Paryżu, Kunsthistorisches Museum Wien). Pojawią się wielkie nazwiska malarstwa europejskiego: Claude Lorrain, François Boucher, Jean-Baptiste Pater, Camille Corot, Henryk Siemiradzki, Zofia Stryjeńska, Arnold Böcklin, Pierre Bonnard, Józef Mehoffer, Jacek Malczewski. Na wystawie nie zabraknie także artystek i artystów współczesnych: Mirosława Bałki, Jarosława Kozakiewicza, Diany Lelonek, Cecylii Malik, Agnieszki Piksy, Karola Radziszewskiego, Anny Siekierskiej. Pokazujemy także prace najmłodszego pokolenia artystów i kolektywów artystyczno-społecznych, nawiązujących do klasycznego mitu Arkadii poprzez refleksję o stanie Ziemi i degradacji przyrody wskutek postępu technologicznego.”


Polecam odwiedzenie wystawy i przechadzkę po tych tajemniczych ogrodach. Sama ekspozycja też Was zaskoczy… bo jest trochę ogrodowa 😊
Brak komentarzy: