czwartek, 2 czerwca 2022

Z cyklu: "Artpodróże małe i duże" - SEAN SCULLY. MALARSTWO I RZEŹBA

 


Dziś relacja z Torunia gdzie w Centrum Sztuki Współczesnej możemy oglądać wystawę Seana Scully’ego.

Artysta jest przedstawicielem nurtu abstrakcji kolorystycznej, a niektórzy krytycy i on sam dodają jeszcze: abstrakcji emocjonalnej (emotional abstraction). Można by jeszcze dodać: medytacyjnej, ontologicznej czy spirytualnej. Scully zdaje się kontynuować tradycję amerykańskiego mistrza Marka Rothko oraz innych twórców tendencji pod nazwą „malarstwo barwnych płaszczyzn” (Color Field Painting) z lat 50. XX w., takich jak Barnett Newman czy Clyfford Still. Nawiązuje również do ikonicznych prac Kazimierza Malewicza (np. w obrazie „Black Square” z 2000 czy cyklu „Dark Windows”). https://csw.torun.pl/csw/wystawa-sean-scully-painting-and-sculpture-malarstwo-i-rzezba-38581/

 

Sean Scully RA to urodzony w Irlandii amerykański artysta pracujący jako malarz, grafik, rzeźbiarz i fotograf. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów na całym świecie i dwukrotnie był nominowany do nagrody Turnera. (Wikipedia)


Dzieła Scully'ego możemy oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej. Parte zajmuje cześć 1+50, gdzie zobacyzmy zdjecia, małe obrazy-szkice oraz filmy z rozmowami z autorem.

Na pietrze zaczyna sie kolejna czesc prezentujaca prace wielkoformatowe, patchworkowe, czasami zastanawiajace, czasami dziwiące...

Często zobaczymy polaczenie malarstwa z metalem, rdzawą blachą, lub malarstwo na aluminium. Znajdziemy także obrazy wstawiane jeden w drugi, i ciekawy obraz, niczym uliczny szyld, wiszący bokiem.
A.

Brak komentarzy: