piątek, 20 marca 2020

Z cyklu: "Artpodróże małe i duże" - Toulouse-Lautrec i duch Montmartre, Madryt



Jeśli chcesz zakosztować dekadenckiego Paryża to udaj się do… Madrytu.



W centrum wystawienniczym CaixaForum prezentowana była wystawa „Toulouse-Lautrec i duch Montmartre”

Montmartre to społeczna i kulturowa lokomotywa. Ulice, kabarety i kawiarnie tej paryskiej dzielnicy były sceną twórczą bohemy i awangardowych młodych artystów i intelektualistów.
Henri de Toulouse-Lautrec , Vincent van Gogh, Jean-Louis Forain, T. A. Steinlen, Pierre Bonnard, Édouard Vuillard  i in. to autorzy dzieł prezentowanych na wystawie.


Cytując fragmenty opisów wystawy:
"Wystawa składa się z ponad  350 dzieł z międzynarodowych wypożyczeń z kolekcji publicznych i prywatnych, reprezentuje podróż przez wielowiekowy artystyczny Paryż. Ta multidyscyplinarna wystawa ma na celu zrozumienie fundamentalnej roli, jaką duch Montmartre odegrał w rozwoju sztuki współczesnej oraz sposobu, w jaki Toulouse-Lautrec i jemu współcześni wpłynęli na ewolucję efemerycznej produkcji artystycznej: plakaty, ilustracje, grafiki i projekty - wszystko to która rozszerzyła ducha bohemy i twórczość artystyczną na nową publiczność.
Montmartre w 1880 roku był niebezpiecznym obszarem na obrzeżach Paryża, który zaczął przyciągać wielu młodych twórców. Mając nadzieję wydać bardzo mało, artyści Henri de Toulouse-Lautrec, Paul Signac, Pierre Bonnard i Henri-Gabriel Ibels, interpretatorzy Aristide Bruant i Yvette Guilbert, pisarze Émile Goudeau, Alphonse Allais i Alfred Jarry oraz muzycy Erik Satie, Vincent Hyspa i Gustave Charpentier przenieśli się do pracy w artystycznym Paryżu, unikając mieszczańskiego centrum francuskiej stolicy. Montmartre było wspólnym mianownikiem geograficznym wielu artystów, którzy aktywnie przyczynili się do zdefiniowania awangardowej estetyki tamtych czasów.
Same ulice Montmartre i rozrywka, którą można było znaleźć w kabaretach, teatrach, kawiarniach koncertowych i cyrkach były silną inspiracją dla artystów. Nie tylko uczęszczali na pokazy i brali w nich udział, ale także wczuwali się w włóczęgów, tancerzy i prostytutki, ponieważ widzieli również siebie jako osoby żyjące poza ustalonym społeczeństwem. Ciemniejsza strona życia schyłku wieku znalazła odzwierciedlenie w pracy wielu talentów. Toulouse-Lautrec reprezentuje kluczową postać łączącą wielu artystów i intelektualistów, którzy umieścili Montmartre w centrum uwagi awangardyzmu w Paryżu pod koniec XIX wieku."


Na wystawie prezentowane są obrazy, plakaty, karykatury, a także obiekty z jakże niezwykłej rozrywki, jaką jest teatr cieni. Dzieła przedstawiają szalone paryskie życie, ale także smutniejsze oblicza tamtych czasów, cześć z nich rozbawia nas, a cześć zmusza do refleksji. Scenki rodzajowe z kabaretów, piękne portrety, każdy znajdzie dla siebie ulubione wycinki twórczości tamtego okresu.

Wystawa wędruje, wiec może będzie gdzieś bliżej - jeśli tylko macie możliwość to gorąco polecam odwiedziny.



Aleksander


















































































































Brak komentarzy: