czwartek, 10 marca 2016

Z cyklu: "Artpodróże małe i duże" - Warszawa Muzeum Narodowe

Dziś podróż niewielka... tamwajem do Muzeum Narodowego w Warszawie. "Cudze chwalicie, swego nie znacie..." - mamy wspaniała galerie dzieł z Faras. Unikalna i warta odwiedzenia kolekcja. Powinniśmy być dumni z naszych archeologów i z tych wspaniałych zbiorów.

Na stronach muzeum możemy znaleźć więcej szczegółowych informacji. Tu krótki wstęp:

"Galeria Faras jest jedyną w Europie ekspozycją średniowiecznego malarstwa nubijskiego z Doliny Nilu. 67 malowideł z okresu od VIII do XIV wieku pochodzi z kościoła katedralnego biskupów Faras, dużego ośrodka miejskiego w średniowiecznym królestwie Nobadii, na obszarach dzisiejszego Sudanu.

Międzynarodowa akcja ratowania zabytków dawnych kultur, którym groziło zalanie wodami Jeziora Nasera, sztucznego zbiornika, jaki miał powstać po ukończeniu budowy Wysokiej Tamy w egipskim Asuanie. Malowidła odkryte przez pracującą w Faras ekipę polskich archeologów, wykonane na tynku techniką tempery, zostały zdjęte ze ścian przez konserwatorów z MNW i od 1972 roku były udostępnione publiczności wraz z elementami dekoracji architektonicznej katedry, jak też innych kościołów i budowli w Faras, epitafiami miejscowego duchowieństwa, a także wieloma cennymi znaleziskami z tego stanowiska, m.in. naczyniami ceramicznymi z miejscowych warsztatów."
ATB

Brak komentarzy: