czwartek, 30 stycznia 2020

Z cyklu: "Artpodróże małe i duże" - Muzeun Narodowe w Kielcach




Dawny Pałac Biskupów Krakowskich Główna siedziba Muzeum Narodowego w Kielcach to Pałac Biskupów Krakowskich. Jak czytamy na stronie muzeum:
„Jedna z najwspanialszych i najlepiej zachowanych rezydencji z epoki Wazów, z oryginalnymi XVII i XVIII-wiecznymi wnętrzami i unikatowymi elementami wystroju architektonicznego, m.in. stropami ramowymi z warsztatu Tomasza Dolabelli. W apartamentach biskupich i gościnnych wyeksponowano wyroby rzemiosła artystycznego największej klasy europejskiej. Ekspozycję uzupełnia XVII-wieczne malarstwo francuskie, włoskie i polskie. W pałacu zwiedzić można również Galerię Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej, Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Gabinet Numizmatyczny.”
Wiele lat temu pierwszy raz odwiedziłem to miejsce, a teraz udałem się ponownie, żeby je zobaczyć po ukończonym remoncie wnętrz. Skoncentrowałem się tym razem gównie na Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej. Odnajdziemy tu dużo szkła, ceramiki, porcelany, pięknych mebli i wspaniałych obrazów. Józef Pankiewicz, Jacek Malczewski, Witold Wojtkiewicz, Józef Mehoffer, Leon Wyczółkowski, Julian Fałat, Teodor Axentowicz, Eugeniusz Eibisch, Felicjan Szczęsny Kowarski, Roman Kramsztyk, RafałaMalczewski , Zbigniew Pronaszka, Alfreda Wierusza Kowalski,  Juliusz Kossak, Henryk Siemiradzki,  Maurycy Gottlieb, Olga Boznańska, Zofia Stryjeńska – czy taka lista nazwisk nie jest zachętą do natychmiastowego dowiedzenia muzeum? A przecież to nie wszystko.

Gabloty z talerzami, filiżankami, a także urokliwymi figurkami z Ćmielowa – na każdym elemencie trzeba się mocno koncentrować, bo zawierają piękne detale, a obiektów jest tak wiele…
Myślę, że warto zaplanować wyprawę do Kielc i odwiedzenie muzeum. Dodatkowe wstawy czasowe wzbogacają ilość obiektów prezentowanych w muzeum, wiec może nawet warto zaplanowac dwie wizyty w Pałacu Biskupów.

Aleksander