niedziela, 11 grudnia 2016

Wystawa i obchody dwudziestolecia pracowni AngobA

Dziś krótka fotorelacja z wernisażu w przestrzeni POD OKIEM. Było to święto ochockiej pracowni AngobA, która jest kolebką powstania Artemisji, bo tam właśnie się poznaliśmy. Pracownia obchodzi 20 urodziny i niezwykle miło nam, że znaczną cześć tych lat mogliśmy spędzić razem i chyba nie zamierzamy się rozstawać :).

Życzmy jeszcze wielu, wielu lat!

Jak co roku odbyła się  wystawa prac uczestników zajęć, w tym członków Artemisji:

Marty Godzwon,  Justyny Domańskiej-Siuda, Aleksandra T. Bieguńskiego

Oprócz prac ceramicznych na wystawie są także obrazy powstałe w Magazynie Sztuk.

Na otwarcie przybyło bardzo dużo osób, z czego się niezwykle cieszymy.


Zapraszamy do przestrzeni POD OKIEM, ul. Grójecka 79, Warszawa do 6go stycznia!













Aleksander

czwartek, 1 grudnia 2016

Wystawa poplenerowa Wolnej Grupy Ceramika

Dzis przedstawiam krótką fotorelacje z wystawy, ktora zostala zaprezentowana w budynku PLL LOT.
Na wystawie znalazly sie prace wykonane w czasie pleneru Wolnej Grupy Ceramika i Artemisji w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, a także drobne prace inspirowane zblizającymi się świętami.
Rzeźby, lampy, patery, talerze, misy, zawieszki, świeczniki, pojemniki... Rożnorodność prac przyprawiała o zawrót głowy - różne formy, a także techniki wypałów: w piecu elektrycznym, wypaly redukcyjne w tzw. "trociniaku", wypaly japońska techniką raku...


Artyści biorący udział w wystawie:
Aleksander T. Bieguński
Liliana Chwistek
Justyna Domańska - Siuda
Stefania Egierszdorff
Marta Forycka
Emialia Grzymała
Joanna Nodzykowska-Szarkowska
Agnieszka Sobków


Zapraszam do ogladania i komentowania.
Aleksander































czwartek, 3 listopada 2016

Z cyklu: "Artpodróże małe i duże"- Sankt Gallen, Szwajcaria

Dziś zapraszam na krótki spacer po jednym z urokliwych szwajcarskich miast - St. Gallen.

Posiłkując się Wikipedią:

W 612 w Sankt Gallen powstała pustelnia założona przez irlandzkiego mnicha św. Galla, przekształcona później w klasztor, od roku 720 opactwo św. Galla[1]. W wiekach IX-XI był to jeden z najważniejszych europejskich ośrodków kultury monastycznej i sztuki.
Późnobarokowy zespół budynków opactwa (z XVIII wieku) zbudowany w miejscu średniowiecznego klasztoru benedyktynów, z zachowaną kryptą z X wieku. Założycielem kantonu był mnich św. Gall (Gaweł), który traktował to miejsce jako swoją pustelnię. Działo to się w VII wieku. Miasto zostało przekształcone w ośrodek zakonny, kiedy ok. 720 roku powstało tam opactwo, a w 747 zostało opactwem benedyktynów (mniej więcej w tym samym okresie powstało benedyktyńskie opactwo św. Michała Archanioła na Mont-Saint-Michel we Francji).

Opactwo jest doskonałym przykładem wielkiego karolińskiego założenia monastycznego. Zostało przebudowane w późniejszym okresie i dziś kościół (a zwłaszcza wnętrze) reprezentuje późny niemiecki barok. W dawnych piwnicach na wino - dziś lapidarium - znajdują się relikty z czasów powstawania opactwa. Katedra świętych Galla i Otmara (prawdziwa nazwa, pochodząca od założycieli), ma konstrukcje przyporową z rotundą i podwójnym chórem. Do katedry przylega dawny dziedziniec z Biblioteką opactwa św. Galla - jedną z najbogatszych i najstarszych na świecie, zawierająca cenne rękopisy, m.in. najstarszy znany na świecie rysunek na pergaminie przedstawiający plan opactwa. W barokowych wnętrzach zgromadzono 150 tys. zbiorów, w tym 2 tys. starych ksiąg rękopiśmiennych, z tego 400 sprzed 1000 roku. Między innymi znajdują się tam bogato ilustrowane manuskrypty irlandzkie i karolińskie. Posiada ona również około tysiąca inkunabułów. W odróżnieniu od większości bibliotek przyklasztornych, Statsbibliothek St. Gallen jest światowym centrum naukowym, umożliwiającym szerokie prowadzenie prac badawczych.

Tyle o historii miasta, a ja zapraszam na wirtulany spacer po mieście:




























Mam nadzieje, że miło się Wam spacerowało...

Aleksander